Kedves Szülők!
Mivel hosszabb ideig tanulunk digitálisan, adnék néhány tippet az otthontanulással kapcsolatban az eddigi tapasztalataim alapján. (Természetesen nem kötelező mindent megfogadni ezek ötletek, amik megkönnyíthetik ezt a pár hetet.)
- Gyerekeknek és szülőknek is nehéz dolguk lesz, mert a hosszas otthoni tanulás nem természetes dolog. A gyerekek kevésbé fogadhatják el a szülők tanítását. Ebben szeretnénk segíteni az online órákkal.
- Ha a felsős testvérnek is online órája van, és nincs eszköz vagy megfelelő internetelérés ne keseredjenek el, a feladatok megoldhatók lesznek a gyerekeknek anélkül is.
- Jó, ha kialakítanak otthon egy minden tanítási napra érvényes napirendet, ne hagyják elfolyni a napokat.
Például:
1. Reggel 8 óráig a gyerekeknek fel kell kelni
2. Reggeli tevékenységek
3. Az aznapi felszerelés előkészítése, színezős, rajzolós feladatok elkészítése, hangos olvasás gyakorlása, írás feladat, önálló matematika feladat megoldása
4. Rövid szünet – tízórai
5. 10 órakor online óra
6. Pihenés és ebéd
7. Ebéd után ha jó idő van játék az udvaron
8. Délután meg lehet írni a maradék írásbeli feladatokat, rajzos, színezős dolgokat, esetleg szorgalmi feladtok elkészítése
9. Olvasás gyakorlása
10. Játék a szabadban
11. Vacsora
12. A szokott időben lefekvés
- A munkafüzeteket, könyveket, lapokat már előtte nap is elővehetik, igyekszünk időben kiírni, hogy mi lesz a másnapi feladat.
- A tolltartóban a ceruzákat kihegyezni a gyerekek dolga legyen minden nap a munka befejeztével, hogy másnapra minden rendben legyen.
- Nem sok feladatot adunk naponta, jó lenne ha nem maradnának le a gyerekek, mert pótolni nagyon nehéz az elmaradottakat.
- Ha valaki ebben az időszakban megbetegszik, ne csinálja meg a feladatokat, de ha jobban van, kezdje pótolni, mint iskolaidőben.
- Visszaküldeni lefényképezve a feladatokat akkor kell, ha ezt külön kérjük, remélem lesz lehetőségünk majd az ellenőrzésre és tényleg egy hónap múlva visszamegyünk az iskolába.
- Jó lenne, ha a gyakorló feladatokat a gyerekek minél önállóbban oldanák meg, szülői segítség nélkül. Azt kérjük, hogy csak olvassák fel nekik az utasításokat, kívánjanak jó munkát és önállóan dolgozzanak. Online órán megbeszéljük a feladatokat, sőt amennyit tudunk meg is oldunk a gyerekekkel.
- Az elkészült feladatokat a szülőknek otthon javítani nem kell.
- A gyerekek fognak kapni minden tantárgyból feladatokat amiket nem mi tanítunk, logopédia, hittan, angol, német stb. kérjük kísérjék figyelemmel a határidőket.
- Gyakran kapnak a gyerekek szorgalmi feladatot is, ami nem kötelező. Pl.: internetes gyakorló játékokat, rejtvényeket stb. Ha nincs ehhez megfelelő eszköz otthon vagy nincs idő a megoldáshoz semmi baj, nem marad le semmi fontosról.
- Ha lehet vonják be a gyerekeket az otthoni házimunkába, pl: lesöpörni a járdát, vagy elpakolni a játékait, megteríteni, esetleg vetegetni, ültetni a kertben ha az időjárás alkalmas lesz rá.
- Szombaton, vasárnap ünnepnapokon tanulni tilos, maximum olvasást gyakorolni lehet, akár más mesekönyvből is.
- Mivel sokat kell a gép, okostelefon előtt ülni a pihenőidőben ne tabletezzenek, telefonozzanak gépezzenek a gyerekek.
- Próbálják meg a gyerekekkel megértetni azt, hogy most ugyan otthon lehetnek, de ez most még nem szünet, hanem iskolai nap.
- Mivel nem kell iskolába jönniük a gyerekeknek szabadidőben, ha végeztek a napi teendőkkel játsszanak, pihenjenek, ha idejük engedi hétvégén sétáljanak a szabadban, kapcsolódjanak ki, beszélgessenek másról, ne az iskoláról, ne a vírusról, hogy ki tudjanak kapcsolódni.
- Ha lehet kerüljék ebben az időszakban mások társaságát.